


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 130.492855 mg |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 600 mA |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
Stock: 1366
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15494
Ext.Price$0.15494
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15494 | $0.15494 |
| 10 | $0.14539 | $1.45390 |
| 50 | $0.13642 | $6.82100 |
| 100 | $0.12784 | $12.78400 |
| 500 | $0.11980 | $59.90000 |
| 1000 | $0.11779 | $117.79000 |
| 3000 | $0.11582 | $347.46000 |
| 5000 | $0.11388 | $569.40000 |
